domowe sposoby na pluskwy

Domowe sposoby na zwalczanie pluskwy

Zwalczanie pluskiew domowymi sposobami – czy jest skuteczne?

Pluskwy to coraz większy problem w wielu polskich domach. W jaki sposób można rozpoznać te szkodliwe owady? Czy samodzielne zwalczanie pluskiew jest skuteczne?

Jak rozpoznać pluskwy?

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) to owad biegający, który ma spłaszczone, jajowate lub owalne ciało w kolorze brązowym lub purpurowym po żerowaniu. Zazwyczaj osiąga długość 4-5 mm. Larwy pluskwy przypominają czarno-brązowe kropki.

Owady te żywią się krwią, dlatego są niebezpieczne dla człowieka. Pozostawiają swędzące, zaczerwienione ślady ukąszeń. Żerują nocą. 

Najczęściej do zapluskwienia domu dochodzi na skutek przenoszenia owadów przez ludzi lub ich przechodzenia pomiędzy mieszkaniami przez ciągi wentylacyjne, nieszczelności.

Gdzie szukać pluskiew w domu?

Pluskwy w domu najczęściej chowają się w różnych szparach, szczelinach, pęknięciach. Zwykle bytują w promieniu do 2,5 metra od łóżka.

Zazwyczaj pluskwę można znaleźć w miejscach jak:

  • Łóżka,
  • Kanapy i fotele,
  • Listwy przypodłogowe,
  • Tyły obrazów, luster,
  • Szafy, komody,
  • Firanki, zasłony.

Czy domowe zwalczanie pluskiew jest skuteczne?

Domowe usuwanie pluskiew może być efektywne, jednak nie gwarantuje 100% skuteczności. Pozwala jednak na znaczne zmniejszenie kolonii tych owadów.

Domowe metody na pluskwy:

  • Dokładne sprzątanie – odkurzenie łóżka i materaca, foteli, kanapy, podłóg oraz wysprzątanie innych miejsc, w których przebywają owady.
  • Pranie – wypranie tekstyliów w pralce w temperaturze 60 stopni.
  • Zastosowanie myjki parowej albo żelazka parowego, steamera – wysoka temperatura zabija pluskwy, ich jaja i larwy.
  • Zabezpieczenie szczelin, szpar – uniemożliwia chowanie się owadów w tych miejscach

W sprzedaży można znaleźć także profesjonalne preparaty, których celem jest zwalczanie pluskiew. Wśród nich znajdują insektycydy, które likwidują jaja, larwy i dorosłe osobniki, na przykład środki w formie sprayów, zamgławiaczy pomieszczeń. Dostępne są też pułapki bez środków chemicznych.

Jak pozbyć się pluskiew?

Domowe usuwanie pluskiew może być skuteczne, jednak nie zawsze daje optymalne efekty. Warto wtedy skorzystać z usług firmy DDD. Profesjonalna dezynsekcja pluskwy pozwoli na pozbycie się problemu. Firmy zajmujące się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją stosują różne techniki zwalczania pluskwy domowej, między innymi zamgławianie ULV (generowanie zimnej mgły), opryskiwanie, wymrażanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *